«Прийшов Спас – іде літо від нас!» Рубрика: «З діда-прадіда велося…» 5

Букет-оберіг із квітів, різнотрав’я і достиглих голівок маку, що традиційно готувався до Медового Спасу, в народі має назву – Маковійчик або Маковейка.

Васильки і м’ята, мальви й рута, майорці і айстри, любисток і меліса, навіть стебла льону і кріп додавали до букету. Серед квітів обов’язково мали бути голівки маку і різні трави, що здавна українці називали зіллячком. Великого значення надавали кількості маківок - вкладали переважно три, сім або дев’ять голівок.

Колоски пшениці, жита і ячменю мали своє значення, бо на Медового Спаса шанували також і хліб та зерно, як символ родючості. Перев’язували такий букет червоною стрічкою, а квіти збирали в день свята рано вранці.

На Поліссі до Маковійчиків, навіть, додавали моркву, качанчики кукурудзи, горох і квасолю, а на Поділлі святили цілі снопи городини та зіллячка.

Найчастіше носили до церкви Маковійчики діти та дівчата, якІ вранці добряче поласували, бо існувало у народі таке повір’я, що «Якщо той, хто несе «Маковійку», голодний, наступний рік буде неврожайним».

Кожен елемент Маковійчика мав символічне значення. В різних регіонах використовували інші квіти і трави, та більшість складових були ті самі.

Кожен елемент Маковійчика мав символічне значення. В різних регіонах використовували інші квіти і трави, та більшість складових були ті самі.

Макові головки – символізують сім святих мучеників.

Рута і нагідки – захищають від хвороб.

Полин – талісман від всякої напасті і нечистої сили.

Волошка – дарує мир.

Калина – символ кохання та дівочої краси.

Материнка – щоб «роду не було переводу».

Колоски вівса, пшениці – для гарного врожаю і великого достатку.

М’ята – забезпечує спокій в домі і довіру в сім’ї.

Соняшник – символ небесного світила і вдячності.

Освячені букети зберігали до весни (за іншими джерелами – цілий рік) за іконами як оберіг.

Кiлькiсть переглядiв: 713

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.