Історія нашої бібліотеки має глибоке коріння і сягає аж у ХІХ століття. Перша бібліотека-читальня була відкрита у Мені в 1898 році. Зате значні особисті бібліотеки мали поміщики, чиновники. Багато книг було у поміщика Солом’яника та чиновника Мірного. А поміщик Троцький у селі Волосківцях тримав навіть бібліотекаря. В лютому 1919 року почала діяти районна бібліотека, якій у 1921 році присвоїли ім’я А.В.Луначарського. Бібліотека працювала 6 днів на тиждень (крім неділі) з 10 до 14 години. Обслуговувала 120 підписчиків, яким було видано 787 книг. Книжковий фонд нараховував 1603 примірники. Протягом 20-30-х років 20 століття бібліотечна справа в районі активно розвивалась. Перед Великою Вітчизняною війною бібліотека мала книжковий фонд 20868 примірників. Читачів було 2150 (разом з дитячим відділом). Під час окупації бібліотеку повністю знищено. 25 вересня 1943 року (одразу після визволення) було одержано розпорядження відновити роботу бібліотеки.

Приміщення Менської ЦРБ 1943-1961 рокиПриміщення Менської ЦРБ 1943-1961 роки

Уже на січень 1947 року фонд бібліотеки нараховував 8402 примірники, користувались ним 1234 читачі (дорослих і дітей). Згодом, в 1948 році, було відкрито районну дитячу бібліотеку, сільські бібліотеки, профспілкові, шкільні та бібліотеки інших відомств. В 1946 році завідувала бібліотекою Гавриленко О. В штаті було два працівники. Бібліотекарем працювала Лихошва (Редько) Олена Савеліївна. В 1948 році районна газета писала про те, що фонди бібліотеки поповнювались новою літературою, що бібліотека укомплектувала 15 пересувних бібліотек для обслуговування колгоспників під час польових робіт. Бібліотека на той час мала численний читацький актив, члени якого пропагували книги в своїх трудових колективах.

В 1951 році бібліотеку очолила Редько Олена Савеліївна.. Штат бібліотеки було розширено: зав. читальним залом працювала Прищепа ( Крук) Галина Терентіївна, а бібліотекарем відділу обслуговування Мехедко Надія Степанівна. На цей час активно працював бібліотечний гурток, члени якого допомагали ремонтували книги. За публікаціями в газеті в 1951 році було відремонтовано 211 книг. В цьому ж році районна бібліотека перемогла в змаганні з Щорською РБ. На фото: приміщення бібліотеки в 1951 році.

В 1956 році РБ організувала три пункти видачі літератури: в колгоспах «Червоний ударник» та «Перше травня» і в гуртожитку МТС. Тут проводились огляди літератури та бесіди. В 1959 році бібліотека обслуговувала 1312 читачів, а книжковий фонд нараховував 21678 примірників.

В листопаді 1971 року РБ переїхала в нове приміщення (зараз там Будинок школяра).

В січні 1977 році була проведена централізація бібліотек і утворено Менську централізовану бібліотечну систему. Були організовані відділи: комплектування і обробки літератури, обслуговування, нестаціонарне обслуговування, організації і використання єдиного книжкового фонду, організаційно-методичний та інформаційно-бібліографічний, адміністративно-господарської роботи. Ще в структуру ЦБС входили центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека та бібліотеки-філіали. Розширився штат бібліотеки. В 1977 році працювали: директор ЦБС Редько Олена Савеліївна, методист Кайка (Петрович) Віра Степанівна, бібліограф Крук Галина Терентіївна (яка працювала до 1989 року), зав.віділом обслуговування Мехедко Надія Степанівна (працювала до 1985 року) та бібліотекар Гетьман Ірина Федорівна, зав. читальним залом Патютко Паша Михайлівна, бібліотекар юнацького відділу Терещенко Тамара Миколаївна, зав. відділом комплектування і обробки літератури Мордашко Антоніна Григорівна ( працювала до 1992 року) та працівники відділу: Юсухно Любов Миколаївна, Федоренко Надія Степанівна, Євченко Раїса Григорівна, у відділі організації і використання єдиного книжкового фонду працювала Хижнякова Галина Юріївна.

З 1978 (після виходу Редько О.С. на заслужений відпочинок) по 1979 рік директором ЦБС працювала Семенцова Неля Степанівна. З 1979 по 1987 рік ЦБС очолювала Петрович Віра Степанівна. А з 1987 і по цей час директором ЦБС працює Фесюн Раїса Борисівна.

З 1983 по 2007 рік зав. відділом обслуговування працювала Терещенко Тамара Миколаївна. З 1984 по 2003 рік зав. відділом комплектування і обробки літератури працювала Пономаренко Єфросинія Петрівна. В свій час в бібліотеці працювали Москалець Світлана Миколаївна (бібліограф), Руденко Людмила Петрівна (бібліограф), Пилипенко Антоніна Павлівна (юнацтво), Дудко Інна Володимирівна (читальний зал), Федотова Ніна Михайлівна (юнацтво).

В 1988 році була проведена реконструкція приміщення бібліотеки і добудована кімната для відділу комплектування та обробки літератури.

В 1988 році бібліотека придбала бібліобус, який значно покращив обслуговування читачів у віддалених населених пунктах та на виробничих ділянках, а саме у Прогресі, Пам'ять Леніна, на хлібоприймальному підприємстві, заводі продтоварів, друкарні, райвузлі зв’язку, сиркомбінаті.

Краєзнавче спрямування постійно було і залишається одним із пріоритетних в діяльності Менської ЦРБ. Бібліотека постійно займалась краєзнавчою роботою та співпрацювала з місцевими краєзнавцями. Краєзнавець Дмитро Панасович Калібаба в 1989 році подарував бібліотеці 250 примірників книг про Чернігівщину та 17 альбомів газетних та журнальних вирізок публікацій по історії рідного краю, рідкісне та цінне видання енциклопедію Брокгауза та Ефрона 1904 року видання, бібліотечку книг письменників-земляків з автографами авторів. Дмитро Панасович постійно надавав краєзнавчу інформацію працівникам та читачам бібліотеки. Він випустив декілька біографічних довідників та у співавторстві з Віталієм Семеновичем Соляником книгу «Наша рідна Менщина», презентація якої відбулась в районній бібліотеці. До 80-річчя краєзнавця бібліотека випустила бібліографічний посібник «Життя - невтомний пошук» (2005). Див. також

Кiлькiсть переглядiв: 1363

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.